Jak przygotować logo do druku

Jeśli zamówiłeś dla siebie gadżety reklamowe ze swoim logo – zobacz co potrzebujemy, żeby zrealizować Twoje zamówienie

 

Format wektorowy – LOGO DO NADRUKU

Jeśli Twoje logo zostało zaprojektowane przez zewnętrzną firmę graficzną – koniecznie sprawdź e-mail, lub pliki które otrzymałeś od agencji reklamowej.

Najprawdopodobniej znajdziesz tam swoje logo w jedny z poniższych formatów.

Nie przejmuj się, jeśli Twój komputer nie jest w stanie otworzyć tych plików – po prostu nie masz specjalistycznego oprogramowania do ich otworzenia.

Prześlij je do nas na adres: zamowienia@tjlogistic.pl

EPS – to powszechnie używany format do wydruku. Plik EPS można eksportować do innych rozszerzeń plików.

Ai lub CDR – Ai to format Adobe Illustratora, a CDR to format CorelDRAW. Przeważnie CorelDraw jest w stanie otwierać i edytować pliki Adobe Illustratora, ale niestety Illustrator nie zawsze radzi sobie z plikami CorelDRAW. Zaletą CorelDRAW jest możliwość eksportowania zarówno w formacie Ai, jak i CDR.

PDF –  to standardowy format pliku służący do udostępniania dokumentów, dlatego najprawdopodobniej najczęściej otrzymasz ten typ pliku. W plikach PDF można umieścić obrazy wektorowe, które w razie potrzeby można wyeksportować. Możesz otrzymać także wersje PDF do wydruku i do wyświetlania na ekranie, ponieważ pliki PDF poza grafiką wektorową mogą zawierać też obrazy rastrowe.

Większość programów do grafiki wektorowej jest w stanie otworzyć edytowalne pliki EPS, ale dobrze jest mieć dostępne pliki AI lub CDR w razie gdyby EPS nie był kompatybilny z oprogramowanie. Z pliku AI lub CDR można eksportować plik EPS.

LOGO W INNYCH FORMATACH

A co jeśli nie mam swojego Logo w formacie wektorowym?

Możesz przesłać na plik w innych formatach – tzw. bitmapach.

PNG oferują możliwość eksportowania z różnymi poziomami przeźroczystości, co może być przydatne, jeśli chcesz swoje logo opublikować w Internecie.

GIF obsługują do 256 kolorów wybranych w skali RGB. Warto wspomnieć, jeśli pliki GIF nie są używane ostrożnie, mogą utracić jakość.

JPEG to jeden z najpopularniejszych plików przeznaczony do prezentacji na ekranie. Pliki JPEG można kompresować dane bez znacznej utraty jakości.

Czasami możesz spotkać się z innymi formatami plików wymienionymi powyżej:

PSD – to format Photoshopa. Być może liczysz na to, że będziesz mógł eksperymentować z kolorami i zniszczyć całą pracę grafika, który przygotował dla Ciebie logo. Plik PSD nie jest potrzebny, ponieważ Photoshop nie jest odpowiednim programem do edycji logo. To program to grafiki rastrowej. Jeśli potrzebujesz innego koloru lub wariantu, to poproś o przygotowanie grafika.

TIFF jest wspierany przez wiele programów. Podobnie jak PSD nie jest to format do edycji logo, dlatego też nie jest potrzebny.

BMP bitmapa to format grafiki rastrowej używany w pakietach Microsoftu. Pliki BMP są dobre do tworzenia materiałów takich jak papier firmowy w programie Word, ale źle się drukują. Należy ich w miarę możliwości unikać.

PPT to format grafiki rastrowej używany także w pakietach Microsoftu. Zawsze możesz zaimportować plik JPEG do prezentacji PowerPionta. Możesz także poprosić o plik PPT ze slajdem zawierającym Twoje logo.

MASZ PYTANIA? JESTEŚMY DO TWOJEJ DYSPOZYCJI

Lubisz media socjalne? Zapraszamy do nas!